publikacje & referencje / artykuły

Telewizja w przestrzeni wnętrza.


     Podglądanie fikcyjnego życia, śledzenie bieżących wydarzeń, czy poszerzanie wiedzy zaspokaja naturalną ciekawość i potrzebę rozwoju osobistego. Szerokie możliwości w tym zakresie daje telewizja- jest idealnym medium zarówno dla spragnionych rozrywki, jak i dla osób szukających rzetelnych informacji z dziedziny nauk ścisłych i humanistycznych. Równocześnie ma tę przewagę, że z telewizji można korzystać w każdym miejscu, w każdym czasie, przy okazji wykonywania innych czynności.
      Tradycyjnie telewizor znajduje stałe miejsce w salonie, do którego często przylega otwarta kuchnia- dzięki usytuowaniu w centralnym, skupiającym życie rodziny punkcie domu, może być obserwowany przez mieszkańców w trakcie przyrządzania i spożywania posiłków oraz wieczornego odpoczynku. Czasami kuchnia i główny blat roboczy celowo projektowane są w taki sposób, aby zapewnić niezakłócony widok na ekran telewizora – niesie to jednak konieczność rezygnacji z wyrazistych, dekoracyjnych elementów, nisko zawieszonych lamp, ciekawych podziałów strefy kuchni i salonu. Warto więc zrezygnować z kompromisu w wystroju wnętrza i zdecydować się na umieszczenie niewielkiego telewizora również w kuchni. Jeżeli ekran jest sprzężony z internetem to ukryta bezprzewodowa myszka i klawiatura pozwalają na korzystanie z bazy oryginalnych przepisów prezentowanych w programach kulinarnych i w tematycznych portalach internetowych.
Przestrzeń kuchni stwarza olbrzymie możliwości funkcjonalnego, estetycznego i zintegrowanego wzorniczo zainstalowania ekranu: we froncie szafki, na półwyspie lub wyspie kuchennej albo bezpośrednio na ścianie. Płaskie monitory mogą być umieszczone w drzwiach lodówki lub nawet połączone z okapem- są to pomysły efektowne, jednak mało praktyczne i nie sprawdzają się w trakcie codziennego użytkowania.
      Kolejnym pomieszczeniem, w którym ekran telewizora znalazł swoje miejsce jest łazienka- salon kąpielowy. Ta lokalizacja wydaje się kontrowersyjna wyłącznie ze względu na dużą wilgotność. Dla wielu osób długa kąpiel w wannie pełnej aromatycznej, puszystej piany jest prawdziwą przyjemnością i wytchnieniem po długim dniu pracy, a możliwość równoczesnego oglądania filmu lub ulubionego programu staje się niezbędnym dopełnieniem wieczornego relaksu. Tu najistotniejsza jest wygoda i komfort oglądania, dlatego ekran telewizora powinien znaleźć się na wprost widza; zwykle, aby nie burzyć harmonii wnętrza, monitor jest ukryty w ścianie lub w suficie i wysuwa się po naciśnięciu jednego przycisku. Obecnie można wyposażyć łazienkę w specjalny odbiornik zabezpieczony przed działaniem wilgoci lub zdecydować się na klasyczny sprzęt, który nie jest kosztowny i zmiana po kilku latach nie nadszarpnie znacząco domowego budżetu. Jedynym niebezpieczeństwem jest zalanie telewizora strumieniem wody. Zarówno w kuchni, jak i w łazience najlepiej sprawdzają się najnowsze rozwiązania, pozwalające na bezdotykową zmianę programów.
      Zaawansowana technologia pozwala umieszczać coraz cieńsze ekrany w skrzydle drzwi – to rozwiązanie czasem jest stosowane w toaletach i wnętrzach komercyjnych (w tym przypadku na ekranie wyświetlany jest przekaz promocyjny i reklamowy zachęcający do wejścia lub informujący o rodzaju działalności).
      Odbiorniki TV na stałe zagościły również w domowych siłowniach i pokojach fitness- chociaż instruktorzy odradzają oglądanie telewizji w czasie wysiłku fizycznego, jako dekoncentrujące i utrudniające prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, nie da się ukryć, że ciekawy film znacząco uprzyjemnia monotonię powtarzalnych ruchów. Przy projektowaniu domowej siłowni, w której ma się znaleźć telewizor, istotne jest ustawienia urządzeń do ćwiczeń w ten sposób, aby z każdego miejsca możliwe było śledzenie akcji, a monitor powinien się znaleźć na wysokości oczu. Ważna jest także odpowiednia lokalizacja większej liczby głośników, które zapewnią komfortowy odbiór dźwięku.
      Największe zastrzeżenia budzi umieszczanie telewizora w sypialni i pokoju dziecka. Zapraszając telewizor do sypialni musimy pamiętać, ze stanie się gościem, który umili wieczorny odpoczynek, ale równocześnie odbierze intymność i bliskość, utrudni zasypianie oraz pogorszy jakość snu. Według badań seksuologów pary posiadające telewizor w sypialni współżyją dwa razy rzadziej niż te bez odbiornika TV. Telewizor w sypialni to również kaloryczne przekąski spożywane przed snem, które odkładają się w postaci zbędnych kalorii.
Motywacją do umieszczenia telewizora w pokoju dzieci jest chęć uniknięcia „walki o pilota” i konieczności wyboru pomiędzy bajkami a programami, które chcą oglądać rodzice. W zgodnej opinii psychologów dziecięcych nadmierne oglądanie telewizji przez najmłodszych sprzyja osłabieniu więzi i zachowaniom agresywnym, obniża koncentrację uwagi i wzmaga poczucie osamotnienia. Decydując się jednak na zamontowanie telewizora w pokoju dziecięcym należy pamiętać przede wszystkim o zachowaniu odpowiedniej wysokości, pomagającej utrzymać prawidłową postawę i bezpiecznej odległości od oczu dziecka.
      We wszystkich domowych pomieszczeniach telewizor możemy w oryginalny sposób wyeksponować i zintegrować z zaprojektowaną przestrzenią, może też być ukryty, pozwalając na wydobycie piękna detali. Monitor telewizora stanowi dysonans głównie we wnętrzach stylizowanych i w nich zazwyczaj bywa chowany w szafce z zainstalowanym systemem wysuwania na specjalnym podnośniku. Również we wnętrzach nowoczesnych stosuje się rozwiązania pozwalające ukryć ekran telewizora: dzięki podnośnikom LCD może wysuwać się ze ściany lub opuszczać z sufitu. Ekran telewizora wraz z prostym systemem głośników może być zamocowany na obrotowej ściance, pozwalając dowolnie kreować przestrzeń. Płaski ekran może stanowić motyw dekoracyjny, dzięki powieszeniu go w wyrazistej, ozdobnej ramie; ten pomysł sprawdza się w każdym pomieszczeniu, najbardziej wtapia się w przestrzeń salonu i sypialni.
      Telewizor już dawno stał się stałym elementem naszej codzienności, podejmując decyzję o aranżacji mieszkania, warto się zastanowić, czy chcemy aby towarzyszył każdej domowej czynności i zawłaszczał nasz czas i uwagę.

Jacek Niezgoda
ARTDESIGN architektura wnętrz

Więcej na temat projektowania wnętrz w książce pt. "ARANŻACJE WNĘTRZ".

Aranżacje wnętrz
- Zasady projektowania wnętrz
- Kolorystyka i oświetlenie
- Ergonomia

Publikacja autorstwa Jacka Niezgody, ARTDESIGN

Książka Aranżacje wnętrz podpowiada, jak zaprojektować stylowe i gustowne mieszkanie. Czytelnik dowie się z niej, jakie są podstawowe zasady projektowania wnętrz: jak dobierać kolory, wykorzystywać złudzenia optyczne, jak zbudować architekturę za pomocą oświetlenia i komfortowo urządzić łazienkę, sypialnię czy pokój dzienny.

Wymagającym inwestorom polecamy profesjonalny, kompleksowy i ponadczasowy projekt wnętrz.
OFERTA ARTDESIGN >>>