publikacje & referencje / artykuły

Przestrzeń rekreacyjna w domach - Wywiad z Jackiem Niezgodą.


W miesięczniku "Dom dla początkujących" ukazał się wywiad z Jackiem Niezgoda z ARTDESIGN architektura wnętrz.

 "Dom dla początkujących" - Jakiego rodzaju  przestrzeń rekreacyjną możemy zorganizować w średniej wielkości domu? Na jakim etapie budowy należy rozpocząć przygotowania do realizacji takiej przestrzeni?
 
      Jacek Niezgoda - Współczesne domy powinny spełniać wiele funkcji i odpowiadać wymaganiom domowników. Dla rodziny budującej wymarzony dom ważne stały się nie tylko pomieszczenia przeznaczone do mieszkania, ale także miejsce do rekreacji i rozrywki dla wszystkich członków rodziny. Decyzja o saunie, siłowni, domowej sali kinowej czy pomieszczeniu gier i zabaw zależy od stylu życia całej rodziny jak i potrzeb poszczególnych domowników.
     
       Jacek Niezgoda - Pod określeniem przestrzeń rekreacyjna znajdziemy odmienne funkcje domu. Czasem jest to domowe spa – wanna z hydromasażem, bicze wodne, sauna - połączone z pomieszczeniem fittnes, czasem przestrzeń przybiera postać pomieszczeń gier i zabaw ze stołem do gry w bilard, tenisa stołowego czy do gry w karty, czasem spełnia również funkcje sali kina domowego. W zależności od konfiguracji funkcjonalnej pomieszczeń, taką przestrzeń można wyposażyć w barek, ale w tym wypadku już trudno mówić o rekreacji.
      Pomieszczenia rekreacyjne powinny być zaplanowane na etapie projektu architektonicznego. Można je połączyć w kompleks rekreacyjny lub stworzyć dwie strefy - domowego spa z urządzeniami fitnes oraz pomieszczenia gier i zabaw gdzie swoje miejsce znajdzie kino domowe, stół do bilarda, tenisa stołowego czy stół do gier. W dużych domach, które są wyposażone w basen dobrym pomysłem jest ulokowanie na poziomie basenu - sauny, wanny z hydromasażem, pomieszczenia fittnes, a pomieszczeń gier i zabaw na antresoli nad basenem.
         
"Dom dla początkujących" - Jakie możliwości i ewentualne ograniczenia mają potencjalni inwestorzy pragnący stworzyć warunki do aktywnego domowego wypoczynku i rekreacji.
          
       Jacek Niezgoda - Pomieszczenia rekreacyjne powinny spełniać określone warunki, dlatego ich lokalizacja na planie domu stanowi nie lada wyzwanie. Kino domowe to przestrzeń z natury pozbawiona światła dziennego, dlatego możemy je zlokalizować w piwnicy lub przyziemiu. Pomieszczenia fittnes, hydromasażu czy sauny również doskonale wpisują się w tę przestrzeń, choć ich lokalizacja na przeszklonym poddaszu zapewni poczucie przestrzeni i „oddechu”. Również pomieszczenie gier i zabaw, gdzie dużo czasu mogą spędzać dzieci powinno być odpowiednio doświetlone światłem dziennym.
      Pomieszczenie kina domowego nie powinno być tworzone na planie kwadratu, ponieważ ten kształt nie sprzyja odpowiedniemu rozchodzeniu się dźwięku. Wielkość i kształt pomieszczenia powinny być zgodna z zasadą, że wysokość pomieszczenia determinuje pozostałe wymiary - szerokość: 1,5 x wysokości, długość: 2,5 x wysokość - te parametry pozwalają na uzyskanie doskonałego wrażenia przestrzenności dźwięku. Wielkość pomieszczenia, w którym planujemy bilard uzależniona jest od planowanej wielkości stołu, minimalna przestrzeń to 4,2 x 3,3 m. Stół do bilarda może stanowić ciekawą propozycję na wieczory w gronie znajomych połączone ze sportową rywalizacją.
      W kompleksie rekreacyjnym wyposażonym w saunę, pomieszczenie do ćwiczeń i hydromasaż nie możemy zapomnieć o prysznicu i toalecie, które dają komfort użytkowania tej przestrzeni. Jeżeli nie mamy możliwości stworzenia kompleksu rekreacyjnego saunę możemy zlokalizować przy głównej łazience. Minimalna przestrzeń potrzebna dla prefabrykowanej kabiny to 100x100 cm, dla 3-4 osobowej rodziny sauna o wymiarach 200x200 cm będzie doskonała.
      Pomieszczenia przeznaczone na rekreacje powinny być oddalone od sypialni i miejsca wypoczynku. Głośna muzyka, hałas emitowany przez uderzając bile, monotonne dźwięki i szum sprzętów fittnes może utrudniać wypoczynek pozostałym domownikom i zniechęcić użytkowników do korzystania z zaplanowanych udogodnień. Wszystkie pomieszczenia przeznaczone do rekreacji powinny być wyposażone w doskonałą wentylacje.
         
       Jacek Niezgoda - Dla osób wracających z pracy późną porą do domu, stworzenie miejsca pozwalającego na rekreacje jest jedynym możliwym sposobem na relaks i dbałość o kondycję fizyczną. Zamiast spędzać czas przed telewizorem czy komputerem możemy być aktywni we własnym domu. Przestrzeń rekreacyjna to również możliwości zaproszenia znajomych lub rodziny. Wspólne ćwiczenia, gry, oglądanie filmów to dobra okazja na spotkanie i wspólne spędzanie czasu.

Więcej na temat projektowania wnętrz w książce pt. "ARANŻACJE WNĘTRZ".


Aranżacje wnętrz
- Zasady projektowania wnętrz
- Kolorystyka i oświetlenie
- Ergonomia

Publikacja autorstwa Jacka Niezgody, ARTDESIGN

Książka Aranżacje wnętrz podpowiada, jak zaprojektować stylowe i gustowne mieszkanie. Czytelnik dowie się z niej, jakie są podstawowe zasady projektowania wnętrz: jak dobierać kolory, wykorzystywać złudzenia optyczne, jak zbudować architekturę za pomocą oświetlenia i komfortowo urządzić łazienkę, sypialnię czy pokój dzienny.

Wymagającym inwestorom polecamy profesjonalny, kompleksowy i ponadczasowy projekt wnętrz.
OFERTA ARTDESIGN >>>