publikacje & referencje / artykuły

Wnętrze przyjazne akustycznie - Wywiad z Jackiem Niezgodą.


Wywiad z Jackiem Niezgodą projektantem wnętrz ARTDESIGN architektura wnętrz.

Jak najlepiej zaplanować rozkład pomieszczeń (sypialnia, łazienka, kotłownia itp.) w domu mieszkalnym, aby był on "przyjazny" pod względem akustycznym, a współmieszkańcy nie przeszkadzali sobie wzajemnie?

Jacek Niezgoda - Komfort akustyczny jest parametrem subiektywnym, na jego odczuwanie mają wpływ drgania powierza tworzące wrażenie słuchowe (dźwięk) i odczuwalne drgania, wibracje. W przestrzeni domu odnajdziemy pomieszczenia tj. kuchnia, łazienka i holl gdzie większe natężenie hałasu i występujący pogłos nie przeszkadza nam w codziennym użytkowaniu. W innych gdzie śpimy, odpoczywamy czy pracujemy - najcichsze dźwięki utrudniają nam skupienie, koncentrację lub odpoczynek. Zaplanowanie przyjaznego pod względem akustycznym domu to przede wszystkim zastosowanie odpowiednich technologii podczas budowy, ale również układu funkcjonalnego domu. Sąsiedztwo pomieszczeń, których funkcja jest ze sobą sprzeczna będzie dużym utrudnieniem w codziennym użytkowaniu. Dlatego sypialnie i gabinety gdzie wykonujemy prace umysłową nie powinny być lokowane w pobliżu kotłowni wydającej cykliczny hałas, monotonny hałas. Sypialnia nie powinna się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju dziennego, gdzie skupia się życie domowników, czy pomieszczenia kina domowego coraz częściej występującego w przestrzeni domu. Nie zawsze wielkość domu pozwala na wygodny akustyczne układ. W takich sytuacjach warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji akustycznej wydzielonych pomieszczeń. Szczególnym przypadkiem jest pomieszczenie kina domowego, gdzie niskotonowe dźwięki przenikają nie tylko przez ścianę, ale rozchodzą się po całym domu.
W dużych kubaturowo pomieszczeniach wyposażonych w niewielką ilość sprzętów powstaje również zjawisko hałasu pogłosowego, zjawisko to związane jest odbiciem fali dźwiękowej od płaszczyzn ścian i sufitu - potocznie nazywanym echem Powoduje zniekształcenia emitowanych dźwięków, niezrozumiałość wypowiedzi i wrażenie braku przytulności wnętrza. Zastosowanie przemyślanych zabiegów adaptacji akustycznej rozwiąże problem. Do dźwięków powstających w przestrzeni domu, które należą do szczególnie uciążliwych zaliczamy również korzystanie z łazienki nocą, hałas i wibracje emitowane przez wannę z hydromasażem, bieganie i krzyki dzieci. Świadome postępowanie na etapie projektowania i wykonawstwa pomoże rozwiązać te problemy.

Jakie mogą być źródła hałasu w domu i jak ograniczyć skutki tego hałasu (np. dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych, właściwe ustawienie sprzętów, np. pralki)?

Jacek Niezgoda - Stałymi źródłami emisji hałasu w domu jest kotłownia, system wentylacyjny, centralne ogrzewanie i kanalizacja. Hałas poprzez instalacje rozchodzi się do wszystkich pomieszczeń w domu. Bardzo niekorzystne są niskotonowe dźwięki, dudnienia wentylatorów, szum wody, czy buczenie palników pieca gazowego. Nie muszą być one wcale głośne, aby spędzać nam sen z powiek i powodować rozdrażnienie. Źródła hałasu można redukować poprzez stosowanie różnego rodzaju obudów czy tłumików hałasu i drgań.
Hałas możemy podzielić na 3 kategorie. Przenoszony przez konstrukcje budynku, eliminacja na etapie budowy poprzez odseparowanie źródła hałasu od konstrukcji, doraźnie przez stosowanie okładzin dywanowych lub podłogi pływającej z izolacją akustyczną. Hałas przenoszony poprzez instalacje, zazwyczaj jego przyczyną jest brak staranności wykonania, brak przekładek z gumy czy filcu miedzy ścianą a rurą, źle zaizolowane przejścia przez ściany. Hałas jako bezpośrednie wrażenie słuchowe – eliminacja przez stosowanie odpowiednich okładzin ścian, budowę przegród o większej izolacyjności akustycznej. Najczęściej dodatkowa izolacja w postaci materiałów porowatych lub włóknistych, mocowane do ściany i przykryte płytą kartonowo gipsową i korkiem.
Wyposażając dom w urządzenia należy stosować te, które emitują jak najmniej hałasu, a infrastruktura techniczna budynku powinna być wyposażona w elementy eliminujące przenoszenie hałasów lub powstawanie nowych.  

Więcej na temat projektowania wnętrz w książce pt. "ARANŻACJE WNĘTRZ".

Aranżacje wnętrz
- Zasady projektowania wnętrz
- Kolorystyka i oświetlenie
- Ergonomia

Publikacja autorstwa Jacka Niezgody, ARTDESIGN

Książka Aranżacje wnętrz podpowiada, jak zaprojektować stylowe i gustowne mieszkanie. Czytelnik dowie się z niej, jakie są podstawowe zasady projektowania wnętrz: jak dobierać kolory, wykorzystywać złudzenia optyczne, jak zbudować architekturę za pomocą oświetlenia i komfortowo urządzić łazienkę, sypialnię czy pokój dzienny.

Wymagającym inwestorom polecamy profesjonalny, kompleksowy i ponadczasowy projekt wnętrz.
OFERTA ARTDESIGN >>>