publikacje & referencje / artykuły

Tapety, tynki dekoracyjne, kompozycje kolorystyczne – Wywiad z Jackiem Niezgodą.


      W miesięczniku "Podłogi i Ściany" nr 10, październik ukazał się wywiad z Jackiem Niezgodą projektantem ARTDESIGN architektura wnętrz.

"Podłogi i ściany" - Czym wytłumaczyłby Pan wzmożoną obecnie popularność tapet, tynków dekoracyjnych i wzorów na ścianach?
J.N.
- W architekturze wnętrz powraca moda na bogatą dekorację. Chcemy, by nasze wnętrza były jednocześnie nowoczesne i eleganckie, a przede wszystkim by posiadały to coś, co nazywamy „duszą”. Możemy to osiągnąć poprzez zastosowanie odpowiednich zabiegów architektonicznych.
      Nieograniczone możliwości kształtowania współczesnych wnętrz dają tapety, tynki fakturowane oraz przeróżne kompozycje i wzory kolorystyczne. Dekorują one przestrzeń, lub wydobywają szczegóły kompozycji. Mogą optycznie korygować wnętrze, a także podkreślać jego układ funkcjonalny i charakter. Trzeba jednakże pamiętać, by elementy dekoracyjne były spójne z całością wnętrza. Jako przykład bogatej dekoracji - coraz częściej stosowanej w naszych wnętrzach - można podać połączenie kontrastowych i fantazyjnych faktur z nowoczesnymi i gładkimi formami mebli. Zestawienia te są niczym innym jak powrotem do przeszłości i próbą odszukania piękna tkwiącego w tradycji.

"Podłogi i ściany" - Jakie są Pana doświadczenia w tej dziedzinie?
J.N. - W odbiorze wnętrza istotną rolę odgrywa rodzaj materiału wykończeniowego na ścianie - jego struktura, kolor i połysk. Różnorodność technik dekoracji ścian oraz dostępność materiałów pozwala na łatwe zróżnicowanie powierzchni ścian. Możemy wybierać spośród wielu opcji - od nowoczesnych farb występujących w nieograniczonej palecie, poprzez cienkowarstwowe tynki dekoracyjne aż do różnorodnych stylistycznie tapet. Jednym z popularnych materiałów stosowanych do dekoracji ścian są cienkowarstwowe tynki dekoracyjne. Dostępne w postaci gotowych mieszanek pozwalają - zależnie od rodzaju tynku oraz techniki wykonania- uzyskiwać zaskakujące efekty wizualne. Mogą przyjmować postać drapanej ściany z minionej epoki lub tworzyć nowoczesne - linearne, lub geometryczne - układy dekoracyjne.
      Materiałem, który ożywia wnętrze i jednocześnie stwarza w nim wrażenie przytulności są tapety. Ich wyszukane wzory, różnorodne faktury, desenie i kolory sprawiają, iż można je stosować w każdym wnętrzu. Geometryczna ornamentyka pasuje do nowoczesnych wnętrz. Secesyjne wzory wprowadzają staroświecki klimat. Bajkowe motywy sprawdzają się w pokojach dziecinnych. Nowoczesne projekty wnętrz uzyskają zaskakujące efekty wizualne dzięki fototapetom. Ich zastosowanie we wnękach lub w postaci niezależnych pasów daje wrażenie głębi i przestronności. Innym rozwiązaniem - stosowanym częściej w obiektach użyteczności publicznej - są tapety z włókien szklanych, które po ułożeniu maluje się farbą.
Kompozycje kolorystyczne, tapety, dekoracyjne tynki pozwalają na realizowanie we wnętrzach rozmaitych pomysłów i wizji artystycznych, a tym samym na tworzenie i projektowanie wnętrz wyjątkowych i niepowtarzalnych.

"Podłogi i ściany" - Jak wyglądało to kilka lat temu a jak teraz?
J.N.  - Projektowanie wnętrz to ciągłe zmiany, szukanie ciekawych inspiracji i nowych pomysłów. Coraz częściej zamiast gładkich ścian decydujemy się na wykonanie dekoracji w postaci tapet, tynków, lub kompozycji kolorystycznych. Zapomniane wałki do malowania dekoracyjnego stały się znowu przydatne. Zmianom uległy zestawienia kolorystyczne i materiałowe oraz układy kompozycyjne. Tapety oraz faktury pojawiają się we wnętrzach w postaci dekoracyjnych - pionowych i poziomych - pasów oraz figur geometrycznych. Często też pokrywają wydzielone płaszczyzny ścian oraz wnęki. Silnie podkreślone światłem stanowią tło dla nowoczesnych przedmiotów wyposażenia wnętrza.

"Podłogi i ściany" - Jakie grupy klientów są zainteresowane produktami dekoracyjnymi do wnętrz?
J.N.  - O rozwoju rynku materiałów dekoracyjnych decydują zróżnicowane coraz bardziej względy estetyczne. Pełne przepychu, wytłaczane kolekcje tapet nawiązujące stylem do tkanin obiciowych, szlachetne tynki, stiuki weneckie z pewnością znajdą swoje miejsce we wnętrzach podmiejskich rezydencji. Gładkie metalizowane tapety, geometryczne wzory oraz tynki typu kornik pojawią się we wnętrzach nowoczesnych - urządzonych w stylu high-tech. Generalnie rzecz ujmując - bogate wzornictwo tapet oraz różnorodność efektów uzyskiwanych przy zastosowaniu tynków dekoracyjnych pozwalają na wykorzystanie tych materiałów w każdym wnętrzu. Projektanci wnętrz są wiec ograniczeni w tym przypadku tylko swoją wyobraźnią i zasobnością klienta.

Więcej na temat projektowania wnętrz w książce pt. "ARANŻACJE WNĘTRZ".

 

Aranżacje wnętrz

- Zasady projektowania wnętrz
- Kolorystyka i oświetlenie
- Ergonomia

Publikacja autorstwa Jacka Niezgody, ARTDESIGN

Książka Aranżacje wnętrz podpowiada, jak zaprojektować stylowe i gustowne mieszkanie. Czytelnik dowie się z niej, jakie są podstawowe zasady projektowania wnętrz: jak dobierać kolory, wykorzystywać złudzenia optyczne, jak zbudować architekturę za pomocą oświetlenia i komfortowo urządzić łazienkę, sypialnię czy pokój dzienny.

Wymagającym inwestorom polecamy profesjonalny, kompleksowy i ponadczasowy projekt wnętrz.
OFERTA ARTDESIGN >>>